Oblo

Szybko, Tani i Skutecznie

Artykuły

USG bioderek u dzieci

Badanie bioder u dzieci jest jednym z najważniejszych badań, wykonywanych w początkowych okresach życia małego człowieka. Ma ono na celu sprawdzenie rozwoju stawów dziecka i w razie potrzeby, wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki. USG bioderek u dzieci jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym. Niezwykle ważne jest, aby badanie to wykonać u każdego niemowlaka.

USG bioderek w Poznaniu – co pozwala wykryć?

USG bioder zwane jest także USG preluksacyjnym. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie bioder małego pacjenta. Do takich nieprawidłowości zaliczyć można dysplazję stawów.

Jeżeli wystąpią nieprawidłowości, lekarz proponuje dalsze postępowanie i zaleca kolejne, kontrolne wizyty. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki może całkowicie wyeliminować ryzyko powikłań w przyszłości.

Kiedy zgłosić się na USG bioderek niemowląt w Poznaniu?

Badanie USG bioder powinno być wykonane u dziecka trzykrotnie. Pierwsze wykonywane jest w szóstym tygodniu życia malca. Kolejne badanie, wykonywane jest do 3 miesiąca życia. Ostatnie badanie robione jest, gdy mały pacjent nauczy się chodzić, pod warunkiem, że poprzednie badania wskazywały na nieprawidłowości. Badanie wykonywane jest w przyjemnej atmosferze. Rodzice nie muszą się do niego specjalnie przygotowywać.

Poza samym USG lekarz przeprowadza także wywiad z rodzicami, na temat rozwoju malca. Więcej na temat USG preluksacyjnego przeczytać można tutaj.

  Lampy do właściwych zadań

Udostępnij

O autorze